Spotkanie Porozumienia Rolników „Zboża, oleiste, białkowe razem”z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

9.02.2024My w mediach

15 stycznia 2024 r. przedstawiciele sześciu organizacji Porozumienia spotkali się z Ministrem Czesławem Siekierskim i jego współpracownikami

Spotkanie odbyło się na prośbę Porozumienia Rolników „Zboża, oleiste, białkowe razem” – organizacji rolniczych skupiających towarowych producentów rolnych z różnych regionów kraju.

Porozumienie Rolników przedstawiło Ministrowi w trakcie spotkania 12 wniosków i propozycji działań dotyczących kluczowych kwestii w sektorze rolnictwa, które powinny jednocześnie stanowić punkt wyjścia do przeglądu Krajowego Planu Strategicznego dla PROW i opracowania opartej o systemowe rozwiązania „Strategii dla polskiego rolnictwa”.

Minister poinformował, że w temacie relacji handlowych z Ukrainą zarówno polskie jak i ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa ustaliły, że powołane wspólne zespoły robocze będą pracować nad rozwiązaniem poszczególnych problemów. Niestety, widoczne jest zwlekanie po stronie ukraińskiej. Podejście strony polskiej jest takie, że Ukrainie należy pomagać, ale w taki sposób, żeby nie zaszkodzić krajom graniczącym.

Minister zgodził się, że bardzo ważne jest wypracowanie i uchwalenie ustawy o dzierżawie i że takie prace należy szybko podjąć. Równolegle należy podjąć prace nad zmianą ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – w celu uporządkowania kwestii związanych z gruntami przeznaczonymi pod produkcję rolniczą i zabudowy mieszkalnej na terenach wiejskich.

Minister wskazał na ważny aspekt wyważenia priorytetów w działaniu Ministerstwa Rolnictwa – w odniesieniu do oczekiwań niektórych koalicjantów w rządzie, np. temat dobrostanu zwierząt, chowu bezklatkowego, zakazu chowu zwierząt futerkowych itd. Przedstawiciele organizacji rolniczych powinni również podejmować działania informacyjne w kontakcie z posłami partii koalicyjnych, pokazując rzeczywisty obraz rolnictwa i jego znaczenie.

W kontekście reformy WPR należy mieć na uwadze to, że poziom dopłat bezpośrednich zmniejsza się (wzrost produktywność) i należy spodziewać się, że nadal będzie się zmniejszał. Najlepszym wsparciem rynkowym powinny być docelowo odpowiednio skonstruowane kredyty bankowe, a nie dopłaty.

W drugiej części spotkania Dyrektor Waldemar Guba odniósł się do najbardziej palącego obecnie problemu – nadmiernego napływu zbóż i innych produktów rolnych z Ukrainy. Po wprowadzeniu jednostronnego embarga na import produktów przez Polskę i inne kraje ościenne, UE wprowadził tzw. mechanizm samokontroli, w ramach którego Ukraina sama ma kontrolować ilości produktów rolnych wysyłanych do UE. Obecnie w trakcie prac jest nowe rozporządzenie, które ma umożliwić UE szybszą reakcję na sytuacje niepożądane, czyli nadmierny import, znacząco zakłócający rynek UE. Na okres do czerwca 2024 r. przewiduje się wprowadzenie kontyngentów ilościowych na import z Ukrainy.

Uczestnicy reprezentujące organizacje rolnicze:

  • Polska Federacja Rolna: Waldemar Rolewski – Wiceprezes Zarządu Grzegorz Brodziak – Wiceprezes Zarządu
  • Zamojskie Towarzystwo Rolnicze: Marcin Sobczuk – Prezes Zarządu Wiesław Gryn – Wiceprezes Zarządu
  • Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża” Mariusz Olejnik – Prezes Zarządu
  • Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku „Rola” Człuchów: Andrzej Bachan – Prezes Zarządu Zbigniew Kaszuba – Pełnomocnik Zarządu
  • Grupa Producentów Rolnych Krot-Plon Sp. z o.o. Robert Czajka – Członek Zarządu
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Rolno-Gospodarczych „Agroport” Rafał Banasiak – Prezes Zarządu

Źródło informacji: notatka Pana Grzegorza Brodziaka Wiceprezesa Zarządu i Rzecznika prasowego Polskiej Federacji Rolnej.